RSS
28.05.2002 | Aktualności | Okręg Olsztyn | źródło: PAP

PO i PiS razem do wyborów na Warmii i Mazurach

Wystawienie wspólnych z PiS kandydatów na prezydentów największych miast w warmińsko-mazurskim zapowiedział we wtorek poseł PO Marek Żyliński, który rozmawiał w Olsztynie z liderem partii Maciejem Płażyńskim.

W tym czasie, w mieście gościł lider PiS Lech Kaczyński. Płażyński przyjechał we wtorek do Olsztyna na chwilę. Jak sam powiedział, jadąc z Gdańska do Warszawy warto poświęcić dwie godziny na spotkanie z tutejszymi politykami Platformy Obywatelskiej.

„Zamykamy pewne rozstrzygnięcia co do wyborów samorządowych. Chcemy wiedzieć, jaka jest opinia tych ludzi, którzy tworzą poziom regionalny, jak im się współpracuje z PiS-em i innymi ugrupowaniami” - powiedział Płażyński.

Po zakończeniu oficjalnych rozmów Żyliński przedstawił PAP plan wystawienia wspólnych z PiS kandydatów do foteli prezydenckich w Olsztynie, Elblągu, Ełku.

„Wspólnie postawimy na ludzi sprawdzonych już w działalności politycznej, samorządowej i nie muszą to być koniecznie ludzie z PO. Nie wykluczamy że np. w Olsztynie będzie kandydat z PiS” - mówił Żyliński.

W tym samym czasie w Olsztynie pojawił się lider PiS Lech Kaczyński. Jego spotkanie z warmińsko-mazurskim posłem PiS Aleksandrem Szczygło odbyło się w tym samym budynku i na tym samym piętrze co rozmowa parlamentarzystów PO. Politycy zgodnie twierdzili, że to był przypadek.

Choć Kaczyński przyznał, że w sprawie ostatecznego porozumienia partii nic nie jest przesądzone, to jego ugrupowanie ma już - ich zdaniem - silnego kandydata na prezydenta Olsztyna.

„Ja myślę, że nasza strona ma tutaj kandydata z dużym doświadczeniem, dobrego, inteligentnego” - powiedział Kaczyński, nie ujawniając jednak jego nazwiska.

Zdaniem Płażyńskiego, Warmia i Mazury są regionem, gdzie silne jest SLD i Samoobrona. Zadaniem PO i PiS ma być więc zbudowanie centroprawicowej listy wyborczej skierowanej do ludzi umiarkowanych i nie lewicowych.

„Region warmińsko-mazurski jest bardzo ważny. Będzie to rywalizacja z ugrupowaniami, które uważam odgrywają zbyt dużą rolę w polskiej rzeczywistości” - dodał Płażyński.

Marek Gróbarczyk: Nieracjonalna i niebezpieczna polityka energetyczna włoskiej prezydencji

Nieracjonalna i niebezpieczna - są to słowa, które dobrze opisują plany włoskiej prezydencji, która sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w ciągu