RSS
20.05.2004 | Aktualności | Sejm | źródło: PAP

Lasy Państwowe zagrożone

PiS jest zaniepokojone „nieustającymi próbami destrukcji dotychczasowej formy organizacyjno-prawnej Lasów Państwowych” - głosi przesłane w czwartek PAP oświadczenie Zarządu Głównego PiS.

Według PiS, Sejm przyjmuje ostatnio ustawy „popadające w coraz dalej idące konflikty” z ustawą o Lasach Państwowych z 1991 roku, aby doprowadzić do jej nowelizacji i - w rezultacie - umożliwić prywatyzację lasów.

Jak napisano w oświadczeniu, przykładami takich regulacji sprzecznych z ustawą z 1991 roku są niektóre zapisy ustaw: o zamówieniach publicznych, o ochronie roślin, o ochronie przyrody, a także Prawa Wodnego.

„Obecna ustawa stabilizuje zasoby leśne i polski model leśnictwa. Nowelizacja niechybnie doprowadzi do demontażu ustroju Lasów Państwowych i zagrozi racjonalnej gospodarce leśnej” - napisano w oświadczeniu. „Kontynuowanie misji polskiego leśnictwa w takich warunkach będzie niemożliwe” - podkreślono.

Według PiS, Lasy Państwowe są gwarantem zrównoważonego rozwoju Polski. „To podstawowa teza naszego programu środowiskowego, który miał być realizowany od 1997 roku. Program ten został zaatakowany przez środowiska liberalne, które dążyły do prywatyzacji lasów. Wzbudziło to wtedy protesty społeczne, a w efekcie obywatelskiej akcji obrony polskich lasów powstała ustawa o zachowaniu strategicznych zasobów naturalnych kraju” - napisano w dokumencie. W ocenie PiS, obecnie można zaobserwować powrót do pomysłów prywatyzacji lasów.

Jak powiedział PAP Wojciech Jasiński z PiS, „grupa rządząca chce to, co się jeszcze da, sprywatyzować, a Lasy Państwowe są łakomym kąskiem”. Zaznaczył, że nie chodzi tu o prywatyzację „w ciągu pół roku”, tylko o przeprowadzenie takich zmian organizacyjnych, które w rezultacie „mogą umożliwić prywatyzację lasów”.

„Scenariusze mogą być bardzo różnorodne. Ale obawiam się, że dojdzie do tego, że zaczną lasy grodzić i ludzi nie wpuszczać” - ostrzegł poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Konrad Szymański: Unii Energetycznej już nie ma

Przyjęte w piątek konkluzje Rady w sprawie unii energetycznej nie zawierają żadnego z pierwotnych polskich postulatów w zakresie bezpieczeństwa dostaw. Wśród 9