RSS
06.05.2004 | Aktualności | Partia | źródło: PAP

Apel o pozytywną kampanię wyborczą do PE

O pozytywną kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego zaapelował w czwartek w Olsztynie kandydat Prawa i Sprawiedliwości do PE z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego poseł Aleksander Szczygło. Jego zdaniem, zniechęcenie wyborców może przynieść „katastrofę” - znikomą liczbę reprezentantów regionu w Brukseli.

„Gdy wybory te staną się wyścigiem po trupach lub obiecywaniem gruszek na wierzbie, (...) gdy kampanie poszczególnych kandydatów będą wpływały destrukcyjnie na obraz i sens tych wyborów, (...) czerwcowy termin wyborów nie przysporzy dużej frekwencji, co może wpłynąć na wyjątkowo małą liczbę posłów z naszego okręgu” - napisał Szczygło w apelu skierowanym do innych kandydatów.

Teoretycznie Podlasie oraz Warmia i Mazury, tworzące Okręg Wyborczy nr 3, mogą liczyć na cztery mandaty. Liczba ta jednak będzie zależała ostatecznie od frekwencji.

„Jeżeli założymy, że frekwencja w kraju wyniesie około 30 proc., a w naszym okręgu będzie niższa, bo zawsze jest niższa o 5–6 proc., to ponad 2 mln 700 tys. mieszkańców naszych regionów będzie miało dwóch, a przy skrajnie niekorzystnej frekwencji nawet tylko jednego, deputowanego” - wyliczał Szczygło.

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości chce, aby kampania wyborcza była pozbawiona personalnych ataków. „Może będzie pierwszą kampanią, z której ludziom nie utkwią w pamięci tylko wyzwiska i wzajemna niechęć poszczególnych kandydatów” - dodał.

Konrad Szymański: Unii Energetycznej już nie ma

Przyjęte w piątek konkluzje Rady w sprawie unii energetycznej nie zawierają żadnego z pierwotnych polskich postulatów w zakresie bezpieczeństwa dostaw. Wśród 9