Ludzie  Jarosław Kaczyński
RSS
Jarosław Kaczyński

Urodził się w Warszawie 18 czerwca 1949 roku, gdzie ukończył szkołę średnią i studia prawnicze na WPiA UW. Jest doktorem prawa.

Od lat 70-tych zaangażowany w działalność opozycyjną, współpracował z największymi organizacjami dysydenckimi w tym czasie, z Komitetem Obrony Robotników (KOR) i Komitetem Helsińskim w latach 80-tych.

Doradca i członek podziemnych władz krajowych Niezależnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Od 1989 do końca 1990 redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”.

Negocjował z upoważnienia „Solidarności” powołanie rządu Tadeusza Mazowieckiego w 1989 roku.

Senator I kadencji.

Założyciel i prezes partii Porozumienie Centrum w latach 1990–1998.

Minister Stanu Szef Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy w latach 1990–1992.

Poseł na sejm w latach 1991–1993, 1997–2001, 2001–2005.

W 2001 roku założył Partię Prawo i Sprawiedliwość.

W 2001 roku został wybrany do sejmu, jest członkiem komisji etyki, objął stanowisko przewodniczącego klubu Parlamentarnego PiS w 2001, pełnił tę funkcje do 2003.

W 2003 został wybrany na prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość, zastąpił na tej funkcji swojego brata Lecha.

25 września 2005 ponownie uzyskał mandat poselski.

Miłośnik zwierząt w szczególności kotów, w wolnym czasie lubi czytać opracowania dotyczące historii i polityki.

10 lipca 2006 roku Prezydent RP desygnował na premiera Jarosława Kaczyńskiego, który wraz ze swoim gabinetem został zaprzysiężony 14 lipca 2006 roku. Jako nowy premier otrzymał wotum zaufania od Sejmu 19 lipca 2006 roku.

5 listopada Jarosław Kaczyński złożył w Pałacu Prezydenckim i w Sejmie dymisję z urzędu Prezesa Rady Ministrów, która tego samego dnia została przyjęta przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Rada Ministrów pod kierownictwem Kaczyńskiego sprawowała konstytucyjne obowiązki do 15 listopada 2007.

21 listopada 2007, jako lider warszawskiej listy PiS, zdobył mandat poselski.

26 kwietnia 2010 r. ogłosł swój start w przedterminowych wyborach prezydenckich. W I turze 20 czerwca 2010 uzyskał 6 128 255 głosów (36,46%), zajmując 2. miejsce pośród 10 kandydatów. W II turze głosowania zdobył 7 919 134 głosów ważnych, a więc 46,99%.

9 października 2011 r. Jarosław Kaczyński jako lider stołecznej listy PiS uzyskał mandat posła VII kadencji, otrzymując 202 297 głosów.


email
wwwwww.sejm.gov.pl/poslowie/posel6/137.htm
www.jaroslawkaczynski.com.pl
funkcje
Poseł
Partia, Prezydium Partii, Prezes
Partia, Rada Polityczna, Prezes
Partia, Komitet Polityczny, Przewodniczący, Prezes PiS
Rząd (2005-2007), Prezes Rady Ministrów

Marek Gróbarczyk: Nieracjonalna i niebezpieczna polityka energetyczna włoskiej prezydencji

Nieracjonalna i niebezpieczna - są to słowa, które dobrze opisują plany włoskiej prezydencji, która sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w ciągu
LechKaczynski.orgRuch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha KaczyńskiegoAlternatywaPol(s)ka bez kompleksówProgram PiS 2014Klub Parlamentarny Prawa i SprawiedliwościGrupa Europejskich Konserwatystów i ReformatorówPiS.tvPrawa Strona Północnego MazowszBiuletyn Informacji Publicznej PiS